X
تبلیغات
نام كاربري :
رمز عبور :
فراموشي رمز
عضويت
 
معرفی سایت  (RSS)    فتنه وهابیت  (RSS)    نقد خطابه ها و ديدگاهها  (RSS)    دانلود مذهبي  (RSS)    پاسخ به شبهات  (RSS)    مطاعن عمر  (RSS)    مطاعن معاويه  (RSS)    مطاعن ابوبكر  (RSS)    مطاعن عثمان  (RSS)    مطاعن اصحاب  (RSS)    ساير  (RSS)    نقد عقايد اهل سنت  (RSS)    درباره ما  (RSS)   
به تصوير كشيده شدن امام علي(ع) سنت،سنت نبوی،پاسخ به شبهات،نقد عقاید اهل سنت،شرحی بر تاریخ تحلیل نشده اسلام


به تصوير كشيده شدن امام علي(ع)

 در حالي كه خبرهاي ضد و نقيض از پخش سريال «الفاروق عمر» در رمضان امسال منتشر مي‌شود؛ خبرها از به تصوير كشيده شدن خلفاي اول، دوم و سوم و همچنين امام علي(ع) در اين سريال حكايت دارد.به گزارش خبرگزاري فارس، پس از انتشار خبر پخش سريال «معاويه و حسن و حسين» بر اساس داستان خيالي «عبدالله‌بن سبا» و با به تصوير كشيدن امام حسن و امام حسين عليهما السلام، خبر پخش احتمالي سريال «الفاروق عمر» محافل هنري و مذهبي جهان اسلام را متوجه خود كرده است.

* داستاني زندگي خليفه دوم در 30 قسمت

سريال «الفاروق عمر» كه به زندگي عمر‌بن‌ خطاب، خليفه دوم از خلفاي راشدين مي‌پردازد سال گذشته با همكاري «مؤسسه رسانه‌‌هاي قطر» و «گروه mbc» كليد خورد. اين سريال از روز اول، كار خود را با اشراف شيخ يوسف القرضاوي و شيخ سلمان العوده آغاز كرد و پس از آن افرادي ديگر از مجامع فقهي اهل سنت چون دكتر عبدالوهاب الطريري، دكتر علي الصلابي‏،‏ دكتر سعد مطر العتيبي‏‏ و دكتر اكرم ضياء العمري‏ به جمع آنها پيوستند. سريال «الفاروق عمر» به گفته «وليد سيف» سناريست اين سريال قرار است «بدون طولاني كردن سير داستان به زندگي خليفه دوم از بعثت پيامبر اسلام(ص) در طول سال‌هاي بعثت و هجرت و تا وفات حضرت رسول(ص) و سپس دوران خليفه اول و دوران خليفه دوم بپردازد». وي به شبكه الجزيره مي‌گويد: اين سريال 30 قسمتي، داستاني 40 ساله را دربرمي‌گيرد كه در آن شبه جزيره عربستان متحول شده و حكومت اسلامي به حكومتي ميراث‌دار سرزمين‌هاي دو امپراتوري روم و ايران تبديل شده است.

* امام علي(ع) به تصوير كشيده مي‌شود

سريال «الفاروق عمر» كه قرار است در صورت رسيدن به موقع، از شبكه «mbc» پخش شود نوشته «وليد سيف» است كه آن را «حاتم علي» سوري، كارگرداني مي‌كند. بنابر اين گزارش در اين سريال «مجد فضه» در نقش ابوجندل، «محمود نصر» در نقش زيد بن‌خطاب، «عبدالمحسن النمر» در نقش ابوحذيفه، «عامر علي» در نقش يزدگرد پادشاه ايران، «سوزان نجم‌الدين» در نقش ملكه ايران، «مى سكاف» در نقش هند جگرخوار، «عبدالعزيز مخيون» در نقش ابوطالب و «فايز ابودان» در نقش ابولهب بازي خواهند كرد. البته منابع رسمي و نزديك به تهيه‌كنندگان از بردن نام بازيگران چهار خليفه صدر اسلام پرهيز مي‌كنند و تنها به «غسان مسعود» بازيگر مشهور سوري كه ايرانيان او را با نقش «شمعون» در فيلم سينمايي «بازمانده» مي‌شناسند، در نقش ابوبكر اشاره كرده‌اند. بنابر اين گزارش اين در حالي است كه برخي خبرهاي منتشر شده از بازي بازيگر سوري، «تيم حسن» در نقش خليفه دوم خبر داده‌اند و برخي منابع ديگر از انصراف وي و انتخاب «غسان مسعود» براي اين نقش سخن گفته‌اند و همچنين بازيگر نقش خليفه سوم اعلام نشده است. اما در اين بين خبر مهم آن است كه امام علي(ع) نيز بر اساس اخبار منتشر شده با بازي «حاتم علي» كارگردان سريال «الفاروق عمر» به تصوير كشيده مي‌شود و اين در حالي است كه علماي شيعه پيش از اين با احترام به عقايد اهل سنت از به تصوير كشيده شدن خلفاي راشدين از جمله خليفه سوم، عثمان بن‌عفان در سريال امام علي(ع) ممانعت كرده بودند.

* آيا دو عامل فني و مذهبي از پخش اين سريال جلوگيري خواهد كرد؟

بنابر اين گزارش تصويربرداري اين سريال كه به گفته مسئولان mbc با «بودجه باز» تهيه مي‌شود در آغاز سال 2011 كليد خورد و تاكنون در سوريه، تونس و مراكش فيلمبرداري شده است. گفته شده اين سريال در آينده نزديك به زبان‌هاي فارسي، اردو، تركي، انگليسي، فرانسوي، اسپانيايي و پرتقالي ترجمه و پخش خواهد شد. به نوشته منابع خبري دو عامل فني و مذهبي از پخش اين سريال جلوگيري خواهد كرد، به‌گونه‌اي كه نيمه خرداد گذشته محمد الكواري مدير شبكه قطر و از تهيه‌كنندگان اين سريال به روزنامه النهار گفت: به علت فيلمبرداري تنها 50 درصد از اين سريال، «الفاروق عمر» رمضان امسال پخش نخواهد شد. اما كمي بعد، در دوم جولاي (11 تير) روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق‌الاوسط در گزارشي خبر از پخش اين سريال داد و نوشت: البته ارائه تصوير شخصيت خلفاي راشدين همچنان محل جدال است. نكته‌اي كه روزنامه الشرق‌الاوسط به آن اشاره كرده است، نكته‌اي مهم خواهد بود كه شايد از لحاظ مذهبي موجب جلوگيري از پخش اين سريال شود، چراكه سال گذشته با اعلام «مؤسسه رسانه‌‌هاي قطر» و «گروه mbc» مبني بر ساخت اين سريال، الازهر با ساخت آن مخالفت كرد. شيخ علي عبدالباقي دبيركل مجمع مطالعات اسلامي الازهر در اينباره اعلام كرده بود: بر اساس فتواي الازهر به تصوير كشيدن انبياي عظام، اهل بيت(ع) و عشره مبشره حرام است و اين امر شامل خلفاي راشدين نيز مي‌شود.


نام
ايميل
*متن
ثبت